Atrakcje Ustrzyk Dolnych – Zalew Soliński

Co roku w sezonie do Ustrzyk Dolnych przyjeżdża wielu turystów, których przyciąga tu przede wszystkim bliskość Bieszczadzkiego Parku Narodowego i setek kilometrów tras, które prowadzą przez dzikie i malownicze zakątki górskie. Niemniej jednak, tutejsza baza noclegowa leży również blisko Zalewu Solińskiego, sztucznie utworzonego zbiornika, popularnego wśród wczasowiczów, zainteresowanych wypoczynkiem nad jeziorem i sportami wodnymi.

Zalew Soliński, utworzony po przegrodzeniu rzeki tamą, jest dosyć płytkim i wietrznym zbiornikiem, który w związku z tym zapewnia idealne warunki do uprawiania sportów wodnych, takich jak żeglowanie, kitesurfing czy windsurfing. Nie poleca się go początkującym amatorom tych sportów, ponieważ z uwagi na podwodne przeszkody, prądy wodne i zmienny poziom tafli jeziora, uchodzi za zbiornik trudny i dosyć niebezpieczny. Niemniej jednak, bardziej doświadczeni sportowcy spędzą tu bardzo udane wakacje, opływając malownicze zakątki i korzystając z okolicznych wypożyczalni sprzętu. Znajduje się tu także wyznaczone kąpielisko, poza które nie można wypływać, gdyż zalew jest niebezpiecznym zbiornikiem, w którym od początku jego istnienia utonęło już kilkadziesiąt osób. Oprócz nieregularnego dna zbiornika przyczyniają się do tego także podmokłe brzegi, nie zawsze dostępne od strony wody. Można za to wspaniale spędzić tu czas na plażowaniu, grillach, piknikach oraz kąpielach słonecznych i zabawach na piasku. Zbiornik cieszy się sporą popularnością także wśród wędkarzy, którzy mogą łapać ryby z tamy, licznych drewnianych pomostów oraz z łódek, które można wypożyczać na brzegu, a następnie podpłynąć nimi na dowolne łowisko na zalewie. W trzcinach porastających brzegi zbiornika nieraz ukrywają się spore szczupaki, które przy odrobinie umiejętności można złapać na obiad. Ci, którym nie idą połowy na jeziorze Solińskim, mogą wybrać się z wędką nad rzekę lub zjeść świeżą rybkę w jednej z okolicznych smażalni.

Osobom, które tu wykupiły sobie wakacyjne noclegi Ustrzyki Dolne oferują nie tylko możliwość zwiedzania przepięknego Bieszczadzkiego Parku Narodowego, ale także rekreacji nad wodą na brzegu pobliskiego Zalewu Solińskiego, nieco niebezpiecznego, ale otoczonego rozbudowaną infrastrukturą rozrywkową zbiornika. Będąc w okolicy, warto także przespacerować się wzdłuż tamy i zwiedzić elektrownię wodną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>