Co warto zobaczyć w Mrągowie?

Mrągowo jest miastem położonym w północno–wschodniej Polsce. Miejscowość położona jest w województwie warmińsko–mazurskim. Jest też jej siedzibą. Znajduje się w atrakcyjnym położeniu, usytuowane jest wśród lasów oraz jezior Pojezierza Mrągowskiego. Nie brakuje tu atrakcji turystycznych zarówno w okresie letnim, jak i zimowym.

Organizuje się tu spływy kajakowe, wycieczki piesze oraz rowerowe. Można tu także potrenować jazdę konną. W niewielkiej odległości od miasta znajduje się Mazurski Park Krajobrazowy. Piękna przyroda oraz niesamowite zabytki są charakterystyczne dla tej miejscowości. Turyści chętnie przyjeżdżają tu, żeby wypocząć oraz odciąć się do codziennych zmartwień. Można zarezerwować tu dobre noclegi, skatalogowane w serwisie meteor-turystyka.pl. Na terenie miasta powstało wiele różnych ośrodków wypoczynkowych. Pokoje spełnią wszelkie oczekiwania, nawet najbardziej wymagających turystów. Warto wybrać się do tej niezwykłej miejscowości w czasie wakacji. Co zatem kryje się w tym pięknym mazurskim mieście?

W Mrągowie znajduje się Muzeum Warmii i Mazur, zlokalizowane jest w ratuszu, tam również mają swoją siedzibę organizacje społeczne. W pobliżu budynku umiejscowiona jest Strażnica Bośniacka, w której stacjonował 9. Pułk Bośniaków – dzisiaj znajduje się tu Izba Pamięci. Jest ona poświęcona pisarzowi – Ernstowi Wiechertowi. Mrągowskie muzeum posiada wiele zbiorów, które dotyczą przeszłości miasta. Należą do nich stałe wystawy, z których jedna to: „Okolice Mrągowa w pradziejach”. Jest to wystawa archeologiczna. Mają tam również miejsce wystawy tymczasowe, takie jak: „Poznajemy nasze zwierzęta” oraz „Z dziejów Mrągowa i okolic”.

Podczas pobytu w Mrągowie (wikipedia.org) koniecznie zobaczyć trzeba budynki zabytkowej gazowni. Powstała w roku 1889, a dzięki niej miasto otrzymało oświetlenie. Budynki zaczęły popadać w ruinę po II wojnie światowej. W ostatnim czasie zostały dokonane gruntowne remonty. Odnowiony został główny budynek dawnej gazowni, posiada on jednak swój historyczny kształt. Obecnie w obiekcie mieści się Zarząd Dróg w Mrągowie. Reszta znajduje się w niezbyt dobrym stanie. Przebywając na Pojezierzu Mrągowskim warto wybrać się na Królewską Górę. Wzniesienie ma wysokość 212 m.n.p.m, zlokalizowane jest w pobliżu miejscowości Użranki. Stamtąd zobaczyć można kilka jeziorek. Nazwa wzniesienia wiąże się z królem pruskim – Fryderykiem Wilhelmem IV, który zawitał w te okolice w roku 1845.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>