Czym kusi Kwidzyn?

Niewątpliwie Kwidzyn kusi do odwiedzenia. I robi to w sposób, któremu ciężko się oprzeć. Główną zaletą tej malowniczej, położonej nad rzeką Liwą miejscowości jest rozmaitość tego, co może zaoferować turystom. Okolica Kwidzyna obfituje w obszary przyrodnicze, które warto odwiedzić. Są to między innymi znajdujące się nieopodal kompleksy jezior:  Klasztorne, Kucki, Orkusz czy w końcu Dzierzgoń. Równie atrakcyjne, szczególnie dla osób lubiących aktywny wypoczynek i obcowanie z przyrodą mogą okazać się spływy kajakowe Liwą czy również okoliczne kompleksy leśne położone na terenie nadleśnictwa Nadleśnictwa Kwidzyn, które mogą stanowić miejsce wypraw rowerowych i pieszych.

Warto również wspomnieć o znajdującym się nieopodal rezerwacie przyrody Kwidzyńskie Ostnice, w którym napotkamy kilka rzadkich roślin (np. ostnica Jana, sasanka otwarta). Na terenie powiatu kwidzyńskiego znajdują się również fragmenty obszarów, takich jak obszar specjalnej ochrony ptaków – Dolina Dolnej Wisły. Są tu również obszary chronionego krajobrazu (m.in. Obszar Chronionego Krajobrazu Jeziora Dzierzgoń) i rozliczne pomniki przyrody. Krótko mówiąc, jest to gratka dla miłośników kontaktu z naturą, amatorów fotografii i szeroko pojętej przyrody. Spośród architektonicznych i zabytkowych obiektów nie sposób nie wspomnieć o zamkowo-katedralnym zespole obiektów, do którego należą konkatedra Jana Ewangelisty (z przełomu XIII i XIV wieku), zamek kapituły pomezańskiej z tego samego okresu i cela przykościelna, w której swój ostatni rok życia spędziła błogosławiona Dorota z Mątowów. Warto również wspomnieć, że w roku 2007 dokonano niespotykanego na skalę światową odkrycia grobów mistrzów krzyżackich w murach konkatedry.

Sam Kwidzyn znajduje się na szlaku Zamków Gotyckich. Dodatkowo na zamku zlokalizowany jest szereg stałych ekspozycji, takich jak: ekspozycja archeologiczna, narzędzia kar i tortur (XVI-XVIII w.), ekspozycja rzemiosła artystycznego, rzeźby barokowe z terenu Pomorza, wystawa przyrodnicza i inne. Podobnie jak Kwidzyn, dzieje i historia są istotne w opisywanym już kiedyś Kaliszu (post).

Szukając aktywnego wypoczynku, warto skorzystać z bogatej oferty Kwidzyna, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym, ale nie tylko. Warta podkreślenia jest dobra lokalizacja, który jako opcja noclegowa (spis) stanowi doskonałe miejsce do dalszego eksplorowania Pomorza i jego okolicy. Nieopodal Kwidzyna znajdują się dwa równie ciekawe miasta (Grudziądz i Malbork), do których można dotrzeć w stosunkowo krótkim czasie tak, aby bez problemu powrócić ostatecznie do Kwidzyna.

Kwidzyn (info.) to także bogata baza ofert dla każdego, zarówno tych, którzy szukają obiektów agroturystycznych, jak również odpoczynku w zaciszu hotelowym. To miejsce szczególne, które warto polecić na odpoczynek i do odwiedzenia o każdej porze roku. Rozmaitość atrakcji pozwala przy każdych warunkach szukać możliwości ciekawego spędzania wolnego czasu. To miejsce z pewnością zapadnie na długo w pamięci tego, kto je odwiedzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>