Darłowo i Darłówko – nadmorski wypoczynek wśród starych murów

Darłówko to nadmorska dzielnica Darłowa, miasta dużego i z bogatą historią. Warto odwiedzić te tereny, jeśli interesujemy się historią, kulturą czy architekturą. Ale nie zapominajmy, że to także świetnej klasy nadmorski kurort, gdzie można wypocząć na plaży, wypożyczyć rowery albo skorzystać z typowych dla nadmorskich miejscowości atrakcji, jak salony gier video czy Lunaparki.

W Darłówku oraz samym Darłowie nie będziemy mieć także problemów, by znaleźć miejsce do spania. Tutejsza baza noclegowa jest bardzo dobrze rozwinięta i składa się na nią wiele obiektów różnej klasy. Urlop w Darłówku to gwarancja miejsca w prywatnych kwaterach i małych pensjonatach, jak i w ośrodkach wczasowych oraz luksusowych obiektach (Darłówko ➼ noclegi). Każdy bez problemu znajdzie miejsce dla siebie. Zatrzymać się można także w centrum Darłowa i dojeżdżać w okolice plaży autobusem miejskim, co zajmuje tylko kilka chwil.

Zobaczyć można kilka ciekawych zabytków, m. in. XV-wieczny kościół parafialny p. w. św. Gertrudy (św. Gertruda ➼ informacje). Jest to jedyna na Pomorzu świątynia, zbudowana w stylu skandynawskiego gotyku. Powstała na planie sześciokąta, a całą konstrukcję oplatają schodkowe skarpy. Dach pokryty jest stromym gontem. We wnętrzach znajduje się wiele ciekawych elementów wyposażenia, m. in. organy z 1860 roku. Niedaleko odwiedzić można także, pochodzącą z XIV stulecia, Bramę Wysoką. Jest to pozostałość dawnych murów miejskich, która w kolejnych latach przechodziła przebudowy. Obecny wygląd zawdzięcza przebudowie z 1732 roku.

Mówiąc o zabytkach Darłowa, nie sposób pominąć tutejszy zamek. Powstał on w II połowie XIV wieku, z rozkazu księcia Bogusława V. W następnych wiekach przechodził on przebudowy, które wpłynęły na jego ostateczny kształt. We wnętrzach obecnie znajduje się Muzeum, które można zwiedzać. Dla turystów udostępniono także zamkową wieżę. Przy Zamku Książąt Pomorskich znajduje się zabytkowy spichlerz, zbudowany z charakterystycznej czerwonej cegły. Dzisiaj w jego wnętrzach znajduje się restauracja oraz hotel.

Darłowo pełne jest ciekawych budynków, w tym wielu zabytków. Warto także zobaczyć latarnię morską w Darłówku czy most obrotowy w okolicach portu. Niezależnie gdzie pójdziemy na spacer, znajdziemy miejsca o ciekawej historii. Nic dziwnego, że tylu miłośników architektury decyduje się spędzić swoje wakacje właśnie tutaj.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>