Jantar – śladem Bursztynowego Szlaku

Czasy cesarza Nerona (zob. Wikipedia) kojarzą się głównie z sienkiewiczowskim "Quo vadis" i zwalczaniem chrześcijaństwa w jego zalążku. Nowa religia była dla Imperium Romanum problemem i poważnym zagrożeniem. Nie mniej jednak był to okres przychylny dla rozkwitu nietypowej pasji, jaką okazała się żądza posiadania nadbałtyckiej żywicy.

Wszystko zaczęło się od Celtów

Popularność bursztynu to w ogromnej mierze zasługa Celtów – to właśnie oni pokazali antycznemu światu jantar. Gorączka Złota Północy rzeczywiście miała miejsce za czasów Nerona, jednakże trzeba pamiętać, że wprowadzenie jantaru do handlowego obrotu nie jest zasługą starożytnych Rzymian. Najbardziej fascynuje ludzi Bursztynowy Szlak, którego bezkresne trakty pokonywali kupcy w celu zwiezienia do Imperium pożądanej żywicy. Przy okazji po drodze pozbywali się towaru, który stracił w Rzymie na wartości i był w wielu przypadkach dość trudny do upłynnienia. To właśnie kupcy mieli najsilniejszy wpływ na ustalenie zadziwiająco wysokiej wartości bursztynu – wydaje się to nieprawdopodobne, ale bywało, że niewolnik cenowo stał niżej od jantaru.

Kupcy spełniali pragnienie kobiet

Bursztyn był przedmiotem pożądania wielu kobiet żyjących w czasach starożytnych. Trzeba przyznać, że gdyby nie one, to współczesna archeologia byłaby uboższa o przecudnej urody biżuteryjne eksponaty, a także zachowane elementy sztuki użytkowej. I chociaż sami antyczni uczeni mieli wątpliwość co do wartości rynkowej bursztynu, to patrząc na skarby z wykopalisk archeologicznych można przyznać, że w tamtych czasach jantar tej wygórowanej ceny był wart.

Gdzie na wakacje śladem Bursztynowego Szlaku?

Czasy świetności żywicy pamiętają mieszkańcy w Jantarze. Lokalna baza noclegowa (zob. Meteor) każdego roku gości pasjonatów bursztynu i Morza Bałtyckiego, którzy przybywają do letniska z całego świata. Pobyt na "Bursztynowym Wybrzeżu" daje posmak zetknięcia się z tym, co fascynuje ludzi od tysięcy lat.

Złoto Północy współcześnie

Zmienił się świat, ale nie zmieniła się uroda bursztynu – a co za tym idzie – jego uwielbienie przez kobiety nadal trwa. Bursztyn po prostu jest nieśmiertelny. Przetrwała też wiara w jego magiczne i lecznicze właściwości – z powodzeniem jest stosowany podczas wszelkiego typu terapii naturalnych, a także doczekał się triumfu w kosmetyce, gdyż potwierdzone zostały jego moce odmładzające.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>