Jura Krakowsko-Częstochowska, czyli co trzeba zobaczyć

Wycieczka po Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej będzie z pewnością czasem, którego długo nie zapomnimy. Jura charakteryzuje się bowiem dualizmem atrakcji: ich historycznym oraz geograficznym aspektem. Ponadto jest również doskonałą alternatywą na wakacje nie tylko w czasie lata, ale również zimy, ponieważ ze względu na faliste ukształtowanie terenu otworzono tu kilka stoków narciarskich. Tajemnica fenomenu Jury Krakowsko-Częstochowskiej tkwi jednak przede wszystkim z jej fantastycznej i niepodrabianej atmosferze natury: większość obszaru to bowiem ścisłe rezerwaty przyrody, nieskażone ludzką ręką.

Zwiedzanie z nocowaniem

Znajdujące się na Szlaku Orlich Gniazd wielkie fortyfikacje zamkowe, pałacowe i warownie są zniszczone tylko w części: w niektórych z nich mieszczą się dzisiaj nie tylko wystawy historyczne dla turystów, ale i… część wypoczynkowa. Jakie opcje noclegu na Jurze dostępne są dla podróżnych? Zakwaterowanie w miejscu, gdzie kilkaset lat temu urzędowali książęta lub nawet królowie, stanowi niewątpliwie fantastyczną atrakcję, jednak dla osób, którym wystarczy zwykły pokój z łazienką, miejscowość oferuje dostęp do hoteli, ośrodków wczasowych oraz kwater prywatnych rozlokowanych w mniejszych i większych miejscowościach całej wyżyny. A jest w czym wybierać, ponieważ znajduje się tu kilka stoków narciarskich, które w okresie zimowym obsługują kilkanaście tysięcy turystów. Z tego powodu regionalna baza noclegowa jest niezwykle rozbudowana, a dla wielu osób jest nawet ogromnym zaskoczeniem fakt, że tak niepozorny turystycznie obszar posiada tak zaawansowany system noclegowy.

Koniecznie to zobacz

Wycieczka do Jury, która nie będzie obejmowała wizyty na zamkach, jaskiniach, licznych grotach i rezerwatach przyrody oraz która nie zahaczy o Ojcowski Park Narodowy, będzie zwyczajnie wycieczką zmarnowaną. Planując wyprawę po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej warto zastanowić się nad wariantem pieszym lub rowerowym, dzięki czemu zobaczymy o wiele więcej ciekawych miejsc niż podczas jazdy samochodem. Bezwzględnie należy przejść pod Maczugą Herkulesa, zajść nad Jezioro Porajskie, odwiedzić zamek na Pieskowej Skale, w Ojcowie, Bobolicach oraz w Mirowie. Do dyspozycji turystów oddano kilka szlaków pieszych – szlak Tysiąclecia, Warowni Jurajskich, Gór Gorzkowskich lub Pustynny, szlaków rowerowych biegnących na podobnych trasach oraz szlak konny – Transjurajski szlak PTTK, chronionych częściach Ojcowskiego Parku Narodowego oraz w rezerwatach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>