Krakowski Kazimierz

Znudziło Ci się klasyczne zwiedzanie Krakowa? Masz już na swoim koncie zwiedzanie rynku, Wawelu, Muzeum Narodowego czy Traktu Królewskiego? Polecamy wycieczkę na krakowski Kazimierz – dzielnicę, która niegdyś była samodzielnym miastem. Przez wiele lat dzielnica była miejscem współistnienia kultury chrześcijańskiej i żydowskiej. W 1978 roku zabytki Kazimierza zostały wpisane na listę UNESCO. Echo przenikania się tych dwóch kultur słychać do dzisiaj. Cała dzielnica jest utrzymywana w dawnym stylu, co nadaje jej niezwykłego klimatu. Stare kamieniczki i synagogi sprawiają wrażenie, jakbyśmy cofnęli się kilkadziesiąt lat wstecz. Znajduje się tam wiele zabytków – kościoły: Bożego Ciała i św. Katarzyny. Ważnym punktem jest także kościół Paulinów na Skałce. Jest to kompleks sakralny, znany z legendy męczeństwa św. Stanisława. Legenda mówi o konflikcie biskupa z królem, który wydał wyrok na przyszłego świętego. Skałka stała się miejscem kultu św. Stanisława. Warto także zwiedzić zachowane w tym miejscu synagogi, takie jak Stara z piętnastego wieku, Remuh (1553), Wysoka czy Tempel.

Turystyczny rozkwit miejscowości rozpoczął się po upadku komunizmu, kiedy zaczęto organizować imprezy związane z kulturą żydowską (✏wikipedia.org/wiki/Kategoria:kultura_zydow). Dziś zauważyć można, że większość osób przenosi swoje nocne wojaże właśnie w te rejony. Znajduje się tutaj mnóstwo pubów, kawiarni i klubów, które znajdują się w ciekawe zaaranżowanych miejscach (starych kamienicach, klimatycznych piwnicach). Dodatkowo oferta rozrywkowa wcale niczym nie ustępuje rynkowi. Można wybrać się w tych okolicach do Teatru Nowego, Teatru Eloe, Teatru Żydowskiego. Naszym marzeniem jest wzięcie udziału w Festiwalu Kultury Żydowskiej, który organizowany jest tutaj każdego roku. Mamy nadzieję, że uda nam się kiedyś na własnej skórze odczuć klimat tej imprezy. Decyzję na udział w tym festiwalu należy podjąć nieco wcześniej, ponieważ w tym czasie może być problem z zarezerwowaniem noclegu (✏). Baza co prawda jest szeroka, ale w tym czasie przybywa do Krakowa mnóstwo osób. Noclegi wystarczy zabukować nieco wcześniej i będzie można bawić się na Kazimierzu do białego rana. Czy ktoś z was brał udział w festiwalu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>