Miejsca warte obejrzenia – Pisz

Pisz jest miastem położonym w województwie warmińsko-mazurskim. Liczba jego mieszkańców to niecałe 20 000 ludzi. Mimo to, jest niezwykle atrakcyjne turystycznie. Samo miasto ma powierzchnię 10,8 kilometrów kwadratowych, natomiast gmina jest największą w Polsce (634 kilometrów kwadratowych). Jest tak, ponieważ w dużej części należy do niej Jezioro Śniardwy.

W Piszu znajduje się wiele zabytków, wartych obejrzenia. Należą do nich:

Kościół św. Jana Chrzciciela – zabytkowy kościół, posiadający wieżę z 1694 roku. Ściany zostały wzniesione w 1737 roku z ryglówki. Składa się z trzech kondygnacji. Dach przechodzi w latarnię, znajduje się na nim zegar i krzyż. Został zbudowany w wieku XVII, jednakże później został przebudowany (XIX w).

– Ratusz – został zbudowany za pieniądze otrzymane po wojnie wygranej z Francją w 1871 roku. Znajduje się w nim Urząd Stanu Cywilnego, Muzeum Ziemi Piskiej oraz Starostwo Powiatowe.

– Schron bierny Regelau 502 – jeden z ośmiu niemieckich schronów, wybudowanych w latach (1939-1944). Teraz znajduje się w nim ekspozycja militarna.

– Pozostałości po zamku krzyżackim – Są to fragmenty muru oraz fundamenty, po zamku krzyżackim, znajdującym się przy ul. Gizewiusza.

– Baszta – Znajduje się na zapleczu ratusza. Była budynkiem słodowni browaru z XIX wieku, którego już nie ma.

– Kamienna Baba – obelisk wykonany z głazu, odnaleziony w 1872 roku w Wejsunach.

Pisz jest miastem wartym obejrzenia. Jest w nim wiele zabytków, które wypada zobaczyć na własne oczy. Najlepiej jest zostać tutaj na kilka dni i wszystkim z nich poświęcić tak dużo czasu, ile jest wymagane. Noclegi w tym mieście nie są drogie. Znaleźć je pomoże nam baza noclegowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>