Przyroda i religia w Licheniu Starym

Wielu pielgrzymów przybywa do Lichenia tylko po to, aby zajrzeć do tutejszego sanktuarium, modląc się przed słynnym obrazem Maryi, korzystając z cudownego źródełka oraz kontemplując Golgotę. Ci goście zatrzymują się zwykle w domu pielgrzyma i nie wykazują zainteresowania atrakcjami innego typu. Z kolei mniej religijni goście, których podejmuje lokalna baza noclegowa (meteor-turystyka.pl/noclegi,lichen-stary,0.html), liczą głównie na turystykę pieszą i wypoczynek nad ciepłym jeziorkiem. Warto połączyć ze sobą obie formy aktywności, aby z pobytu w Licheniu Starym wynieść jak najwięcej korzyści.

Już sama forma architektoniczna świątyni nasuwa myśl o harmonijnym połączeniu religii i przyrody, stwarzając wrażenie łanu złocistego zboża chwiejącego się na wietrze. Ponadto, Golgotę i część kapliczek umieszczono w parku, w którym spaceruje się zacisznymi alejkami, obsadzonymi wspaniałymi starymi drzewami tworzącymi tu szpalery. Takie podejście ma głęboki sens, ponieważ osobie wierzącej piękno natury stwarza okazję do chwalenia Stwórcy oraz stwarza nastrój pomocny w kontemplacji.

Warto wyjść na pewien czas z miasta i przejść chociaż odcinki szlaków turystycznych, aby docenić piękno tej okolicy, znanej z małych jeziorek i czystych, bujnych lasów. Po drodze mija się również niewielkie wioski i miasteczka, a w każdym z nich na turystów czeka zwykle malowniczy stary kościółek. Po spacerze przez urokliwe okolice, znane ze wspaniałych walorów widokowych, znacznie łatwiej słucha się kazania lub skupia na sztuce sakralnej. Z kolei ci turyści, którzy przyjechali tu głównie w celach turystycznych i wypoczynkowych, po przejściu szlaków i obowiązkowej kąpieli w jeziorku powinni także zajść do parku w Lesie Grąblińskim oraz zajrzeć do bazyliki. Tamtejsze dekoracje to wszak nie tylko obiekty religijne, ale także wspaniałe przykłady bogatej i ciekawej sztuki sakralnej, związane ponadto ściśle z historią kraju oraz tradycjami ludowymi regionu wielkopolskiego. Spore wrażenie robi na zwiedzających również nowoczesna i przemyślana architektura.

Dla różnych typów gości, którzy wykupują tu sobie noclegi, Licheń Stary okaże się atrakcyjny z różnych powodów. Jedni cieszą się głównie na przeżycia religijne i odnowę duchową, natomiast inni – na wędrówki po trasach turystycznych i kąpiele w jeziorku. Warto połączyć obie formy aktywności, aby w pełni wykorzystać możliwości, jakie stwarza przyjezdnym Licheń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>