Rezerwat Przyrody Meteoryt Morasko

Na terenie Poznania, w jego północnej części, noszącej nazwę Morasko (od nazwy wsi, która z czasem została włączona w granice miasta) znajduje się nietypowy rezerwat, który przyciąga nie tylko miłośników przyrody, ale także łowców meteorytów. Mowa oczywiście o rezerwacie przyrodniczo-astronomicznym Meteoryt Morasko. Wybierając się na urlop do Poznania (noclegi – zobacz tu), warto tak zaplanować pobytu by znaleźć chwilę czasu na zwidzenie tego „kosmicznego” miejsca.

Rezerwat został utworzony w roku 1974, a swoim zasięgiem objął teren o powierzchni 54,5 ha. Charakterystyczną cechę krajobrazu stanowi sześć kraterów, które powstały w wyniku upadku meteorytu ok. 5 tysięcy lat temu. Kratery mają średnice od 20 do 90 m, a głębokość od 2,1 do 11,5 metra. Część z nich wypełnia woda, tworząc malownicze stawy. Na terenie rezerwatu znaleziona dwa największe okazy meteorytów w Polsce. W roku 2006 – wydobyto meteoryt o wadze 164 kg, a 6 lat później o wadze 261 kg (aktualnie znajduje się on w Instytucie Geologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza).

Warto wspomnieć, że nie wszyscy naukowcy przychylają się do kosmicznej teorii powstania kraterów. Istniej grupa uczonych, którzy uważają, że kratery są pochodzenia polodowcowego, a znalezione na terenie Moraska meteoryty, zostały tu przytransportowane w trakcie wędrówki lądolodu. Poza kraterami wypełnionymi wodą, na terenie rezerwatu Meteoryt Morasko znajduje się także niewielkie, polodowcowe jeziorko Zimna Woda.

Na obszarze rezerwatu dominuje las grabowo-dębowy, gdzie można spotkać wiele rzadkich gatunków flory, do najcenniejszych należy: lila złotogłów, rogatek krótkoszyjkowy oraz kopytnik pospolity (kopytnik pospolity- zobacz tu). Wśród awifauny rezerwatu na uwagę zasługuje natomiast lelek kozodój oraz dzięcioł czarny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>