Spacery ze Sromowiec Wyżnych – Falsztyn, Kacwin, Krościenko

Sromowce Wyżne są niewielką wsią, położoną nad Jeziorem Sromowieckim, będącym częścią Jeziora Czorsztyńskiego. Przez lata wieś zajmowała się głównie flisactwem oraz rolnictwem. Powstanie zalewu spowodowało jednak duży napływ turystów, którzy lubią zatrzymywać się w tutejszych ośrodkach wczasowych. Jest to doskonała baza wypadowa na górskie szlaki po Pieninach, a w okolicy można zobaczyć też kilka ciekawych atrakcji turystycznych.

W okolicach Sromowiec Wyżnych można znaleźć wiele pięknych miejscowości, które idealnie nadają się na spacery. Jedną z nich jest Kacwin, której nazwa pochodzi od niemieckiego wyrażenia „Koci Zakątek”. Podziwiać można tutaj malownicze wodospady, powstałe na potoku Kacwinianka, a także zabytkowy kościół Świętej Anny, pochodzący z XV wieku. Niedaleko znajdują się także spichlerze oraz młyn, które mają już ponad 200 lat.

Inną ciekawą wioską w okolicy jest Falsztyn. Tutaj czekają na nas piękne widoki i niezaburzona przyroda. Można się tutaj wybrać np. nad jezioro, gdzie znajduje się także rezerwat przyrody Zielone Skałki. Są to skały wapienne, których wysokość sięga nawet 100 metrów. W ich okolicy znajdują się dzikie plaże. Na pewno nie spotkamy się tutaj z hałasem, bo jest to miejsce odludne, które wybierają przede wszystkim ci, którzy chcą odpocząć od cywilizacji.

Wiele innych atrakcji oferuje natomiast Krościenko nad Dunajcem. Działają tu liczne obiekty gastronomiczne i sklepy, a miejsce jest idealnym punktem do rozpoczęcia wędrówek po górskich szlakach. Tutaj kończy się także spływ łodziami flisackimi, a przy końcowej przystani powstały także liczne atrakcje dla turystów. Działa tutaj także basen, a na rynku można wynająć dorożkę, którą objedziemy najciekawsze miejsca w Krościenku.

Sromowce Wyżne oprócz wielu atrakcji i możliwości organizacji wycieczek po górach oferują nam także wiele miejsc, gdzie bez problemu zarezerwujemy dla siebie tanie noclegi. Mają z roku na rok lepszą bazę noclegową [➼www.meteor-turystyka.pl/noclegi,sromowce-wyzne,0.html], na którą składają się zarówno prywatne kwatery i małe pensjonaty, jak i ośrodki wczasowe, gdzie można wynająć domki albo pokoje. Jeżeli podróżujemy z plecakiem na plecach, to tutaj możemy także znaleźć pole namiotowe, na którym spędzimy kilka nocy. Działają tu również obiekty gastronomiczne oraz sklepy, więc niczego nam nie zabraknie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>